În perioada 2-6 octombrie 2024 s-a desfășurat la Piatra Neamț a XXXIII-a ediție a simpozionului național „Factori și procese pedogenetice din zona temperată”, manifestare organizată de Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Facultatea de Geografie și Geologie, Departamentul de Geografie și de Academia Română, Filiala din Iași, Centrul de Cercetări Geografice. Au participat 95 de specialiști în știința solului de la Oficiile Județene de Pedologie și Agrochimie, de la Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Pedologie, Agrochimie și Protecția Mediului–ICPA București și de la centrele universitare din Iași și Cluj Napoca. Având ca tradiție abordarea unor zone diverse de studiu și a unor subiecte de actualitate menite să contribuie la descifrarea multiplelor aspecte legate de formarea, evoluția și proprietățile învelișului de sol, simpozionul poate fi considerat un reper în evoluția recentă a Științei Solului din România. Această ediție a simpozionului s-a axat pe particularitățile asamblajului pedologic specific unității pericarpatice, cu exemplificări directe privind Depresiunea Cracău-Bistrița, dar și cu extensii teritoriale în spațiul Podișului piemontan, unde particularitățile litologice din Masivul Corni dictează specificitatea învelișului pedologic din ariile învecinate.

Organizatori:

• Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași
    Facultatea de Geografie și Geologie, Departamentul de Geografie
  • Academia Română, Filiala din Iași
    Centrul de Cercetări Geografice

Colaboratori:

• Oficiul de Studii Pedologice și Agrochimice Neamț
  • SC Business Agro Consulting SRL Girov / Ferma Vălenii Doamnei (jud. Neamț)
  • Oficiul de Studii Pedologice și Agrochimice Bacău

Comitetul de organizare:

• Prof. dr. em. CS I Constantin RUSU (Academia Română - Filiala Iași, Centrul de Cercetări Geografice)
  • Conf. univ. habil. dr. ing. Lilian NIACȘU (Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași)