A XI-a ediție a conferinței internaționale EURINT

Centrul de Studii Europene din cadrul Facultății de Drept a Universității „Alexandru Ioan Cuza" organizează, în perioada 20-21 mai, cea de a 11-a ediție a conferinței internaționale EURINT The world in motion: challenges, territorial dynamics and policy responses focuses on the discussions related to the territorial dynamics.

Evenimentul face parte din seria conferințelor EURINT lansată în anul 2013, prin programul Jean Monnet. În cadrul conferinței ne propunem să dezbatem, într-o perspectivă pluri și interdisciplinară, subiecte actuale despre contextul economic, social, politic și juridic din UE/în plan regional și internațional, la care vor  participa cercetători, cadre didactice, experți din țară și din străinătate (Italia, India, Letonia Moldova, Polonia, Portugalia, Ucraina, Ungaria, USA).

Complementar tematicilor generale, anul acesta vor fi organizate trei sesiuni speciale în cadrul unor rețele și proiecte internaționale (informații detaliate pe pagina conferinței):

• Ukraine: Geopolitical Realities And Regional Development Perspectives

• Borderlands in war time: transformations at the eastern borderlands of V4

• Academic cooperation between Romania and Moldova. Enhancing the European Union Association Agreement.

Lucrările prezentate vor fi publicate în CES Working Papers, în Eastern Journal of European Studies sau în volumul conferinței EURINT proceedings. Pentru lucrările prezentate în cadrul sesiunii speciale Ukraine: Geopolitical Realities And Regional Development Perspectives, există oportunitatea publicării acestora în RSPP (jurnal RSAI)

Termenul limită pentru înregistrarea participanților este 15 mai 2022.

Mai multe informații sunt disponibile pe pagina web a conferinței http://www.cse.uaic.ro/eurint/

Vă așteptăm cu drag.

Gabriela Carmen Pascariu,