Premierea studenţilor (absolvenţilor) cu merite deosebite

Cu ocazia deschiderii anului universitar 2021/2022, Universitatea ”Alexandru Ioan Cuza” din IASI doreste sa acorde premii celor mai buni studenti, masteranzi și doctoranzi.

Studentii interesati pot trimite un CV la secretariatul facultatii la adresa de e-mail: rebegea@uaic.ro

>>> Adresa UAIC

Cursuri de instruire în domeniul proprietăţii industriale

în perioada 18 octombrie – 3 noiembrie 2021, OFICIUL DE STAT PENTRU INVENŢII ŞI MĂRCI va organiza cursuri de instruire în domeniul proprietăţii industriale, structurate pe 3 module:

1. Brevete de invenție şi modele de utilitate (18 – 22 octombrie 2021)

2. Mărci şi indicații geografice (25-29 octombrie 2021)

3. Desene şi modele (01-03 noiembrie 2021)

Cursurile se vor desfășura la Universitatea de Științe Agronomice și Medicină Veterinară (USAMV), București.

Data limită pentru înscriere este 08 octombrie 2021.

Pentru informații suplimentare privind condițiile de participare, vă invităm să accesați adresa:

Sesiune de informare dedicata oportunitatilor de colaborare internationala in domeniul inovarii

Pentru a veni in sprijinul ecosistemului local de cercetare si inovare, Agentia pentru Dezvoltare Regionala Nord-Est organizeaza online, in data de 14 septembrie a.c., in intervalul 11:00 – 13:00, o sesiune de informare dedicata oportunitatilor de colaborare internationala in domeniul inovarii.

Va adresam invitatia de a participa la acest eveniment dedicat tuturor celor care doresc sa atraga resurse externe (financiare, de personal sau de cunoastere) pentru dezvoltarea de proiecte inovative in domenii conexe Strategiei Regionale de Cercetare si Inovare pentru Specializare Inteligenta Nord-Est.

Vor fi prezentate principalele retele europene de profil cu care ADR Nord-Est colaboreaza (e.g. Platformele europene S3, comunitatile de cunoastere si inovare EIT, Vanguard Initiative, reteaua ERRIN, instrumentul de investitii interregionale i3 s.a.) si modul in care cei interesati pot beneficia de aceste resurse. Mai multe detalii asupra modului de lucru al acestor retele vom putea afla si direct de la cei care au beneficiat deja de aceste servicii, precum si prin intermediul sesiunii finale de intrebari si raspunsuri.

Evenimentul va avea loc online, pe platforma electronica Zoom.

Inscrierea la eveniment se poate face aici:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfCFSYsSofAbAsPmsfy6ASvRRAEydqVtkrCf6jD4SNpV0JNxw/viewform pana in preziua evenimentului, urmand ca datele de conexiune sa fie transmise in timp util.

Cu speranta ca veti da curs invitatiei noastre, va salutam cu deosebita consideratie.

Cu stima,

Claudiu Mitrea