Eliberarea actelor de studii pe bază de procură notarială

Cine poate ridica actele de studii?

Actele de studii se eliberează personal titularului, o singură dată, în original.

În situaţii bine motivate, când titularul nu se poate prezenta, actul de studii poate fi eliberat pe baza unei procuri, în original, autentificată de un notar public din România.

ATENŢIE!

În procură trebuie menţionate, în mod expres, faptul că împuternicitul poate ridica acte de studii de la Facultatea de Geografie și Geologie din Iaşi. Se vor mai menţiona: numele titularului actului de studii, aşa cum apare acesta pe diplomă, facultatea absolvită, specializarea, denumirea actului de studii care se solicită de la biroul de resort (de exemplu, diplomă de bacalaureat, adeverinta de absolvent şi semnarea contractului de studii pentru studiile universitare de masterat etc.).

De asemenea, în procură trebuie să figureze seria şi numărul actelor de identitate ale titularului şi împuternicitului acestuia.

La procură se va ataşa o copie a cărţii de identitate a titularului, precum şi a certificatului de căsătorie sau a altor documente care atestă modificarea numelui, după caz, iar mandatarul se va legitima cu actul de identitate prevăzut în procură, în original.

Secretariatul Facultăţii de Geografie şi Geologie

Secretar-şef,