Banner10motive
BannerDeCeGeologie

Apelul la candidaturi pentru Proiecte de cooperare in invatamantul universitar, finantate prin Granturile SEE – Mecanismul financiar 2014-2021

Stimati Coordonatori Erasmus+/SEE,

Va aducem la cunostinta ca a fost lansat apelul la candidaturi pentru Proiecte de cooperare in invatamantul universitar, finantate prin Granturile SEE – Mecanismul financiar 2014-2021. Tipurile de proiecte finantate sunt Proiectele de Cooperare Strategica si Proiecte de Cooperare de mici dimensiuni, al caror scop principal il reprezinta modernizarea / inovarea curriculumului, schimbul de bune practici in ceea ce priveste metodele de predare si organizarea de mobilitati de scurta durata pentru studenti si cadre didactice. Printre activitatile care ar putea fi incluse in aceste tipuri de proiecte se numara: mobilitati de scurta durata pentru studenti, programe de studiu intensiv (Scoli de vara), evenimente comune de formare a personalului din universitati, intalniri intre partenerii proiectului pentru activitati de implementare si coordonare.

Perioada minima de desfasurare a unui astfel de proiect este de 6 luni, iar perioada maxima este de 2 ani. Bugetul alocat fiecarui proiect este de minimum 20.000 de euro si de maximum 200.000 de euro, in functie de complexitatea si durata acestuia.

Documentele necesare pentru depunerea candidaturii sunt urmatoarele:

a) Tabelul cu bugetul detaliat solicitat;

b) Diagrama de activitati;

c) Declaratia de onoare a reprezentantului legal al institutiei solicitante (document care va fi tiparit, semnat, stampilat, scanat si incarcat).

d) In cazul existentei unui partener VET din Elvetia, copia acordului de cooperare cu Liechtenstein.

Candidatura completata in limba engleza trebuie trimisa online, utilizand instumentul de aplicare disponibil la adresa www.eea4edu.ro

Termenul limita de depunere a candidaturii este 27.04.2018, ora 22.00.

Daca doriti sa depuneti un astfel de proiect, va rugam sa ne aduceti o fisa de proiect (model atasat) pentru a o supune atentiei B.E.C.A., in vederea obtinerii declaratiei de onoare a reprezentantului legal (conform hotararii B.E.C.A. 64/16.11.2017).

Informatii suplimentare privitoare la candidatura, precum si Ghidul Candidatilor 2018, puteti gasi la urmatoarele adrese:

Va rugam sa difuzati acest mesaj tuturor profesorilor din cadrul facultatii din care faceti parte.

Cu respect,
Alexandra Teodorescu